Dünya, Güncel Haber

AB, Rusya’yı gaz durumu nedeniyle itibarını zedeleme riski konusunda uyardı

Avrupa ülkelerinde gaz fiyatlarındaki sert artış, Rusya’nın enerji tedarikçisi olarak itibarını olumsuz etkileyebilir. Bu, AB Büyükelçisi Markus Ederer’in RBC’ye verdiği röportajda belirtildi.

„Rus tarafında bazı endişeler olmalı, çünkü ilk olarak, bu Avrupa’daki gazı yenilenebilir enerji kaynaklarıyla değiştirme sürecinin hızlanmasına yol açabilir. İkincisi, bence, Rusya’nın güvenilir bir tedarikçi olarak itibarı, artan talebe cevap veremiyor veya vermek istemiyor gibi görünüyorsa zarar görebilir. Tepki eksikliğinin Nord Stream 2’nin devreye alınması için baskı uygulama girişimi olarak kabul edilebileceğini bile söylemiyorum.“ dedi.

Diplomat, mavi yakıt maliyetinin yükselmesi konusunun 21-22 Ekim’de yapılacak Avrupa Konseyi toplantısının gündeminde yer aldığına dikkat çekti. Toplantıda, 27 ülkenin başkanları Avrupa Komisyonu tarafından sunulan önerilere dayanarak bu sorunu çözmeye yönelik tedbirleri görüşecekler. Ederer, fiyatlardaki artışın nedenlerinin karmaşık olduğuna inanıyor. Bunların arasında Asya pazarlarındaki talebi, LNG arzının ağırlıklı olarak Asya’ya uygulanmasını ve AB ülkelerinin ekonomilerinin toparlanmasını vurguladı.

„Benim düşüncem şudur: artan talebe yanıt olarak, güvenilir bir enerji tedarikçisi, Uluslararası Enerji Ajansı’nın çağrısıyla arzı artırabilir. Asıl soru, kimin suçlu olduğu veya herkesin yükümlülüklerini yerine getirip getirmediği değil, telafi eden üreticinin ve AB’deki en önemli enerji tedarikçisinin mevcut duruma nasıl tepki verdiğidir. Son günlerde bana öyle geliyor ki, bu konu Rusya’daki siyasi düzeyde çözülmeye başlandı.“ dedi.

Buna karşılık Macaristan Başbakanı, Avrupa Komisyonu’nı doğalgaz maliyetindeki artışın nedenleri ile suçladı.

„AB politikasını en azından kısmen değiştirmeli. Fiyatların yükselmesinin nedeni Avrupa Komisyonu’nun hatası. Bazı yeşil kuralları değiştirmemiz gerekiyor, aksi takdirde herkes zarar görecek.“ dedi.

Orban, Budapeşte’nin „fiyat kısıtlamaları sistemine sahip oldukları“ için gaz fiyatları sorunundan etkilenmediğini, ancak ülkenin başka zorluklarla karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Weng’in ne düşündüğüyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Başbakan, „Macaristan’ın sorunu, daire, ev ve araba sahipleri için dolaylı vergilendirmeyi temsil eden Yeşil Geçiş çerçevesindeki yeni AB şartlarıdır ve bu kabul edilemez.“ dedi.Rusya Federasyonu’nun Batısı’nın Avrupa’daki gaz piyasasını manipüle etme girişimleri hakkında.

Bugün Avrupa’da ticaret açılışında benzinin fiyatı bin metreküp başına 1.224 dolara yükseldi. Londra Kıtalararası Borsası ICE Futures’ın verilerine göre, bir süre sonra mavi yakıtın maliyeti ayarlandı ve bin metreküp başına 1.165 olarak gerçekleşti.m İşlem arifesinde 1.158 dolardan kapandı.

RBC, RIA Novosti, TASS, İzvestia kaynaklarına dayanarak

Kaynak:stoletie.ru

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Translate »