Dünya, Güncel Haber, Silahların Eleştirisi

CPI (Maoist) güçleri Gadchiroli bölgesinde polisle savaş sırasında ağır kayıplar verdi

HindistanHalk Savaşı

 Alan Varşova ChhattisgarhCPI (maoist)CPI(maoist)GadchiroliGadchiroli bölgesiMadhya PradeşMaharashtraMaharashtra Eyaleti, Nagpur , NagpurBölgesiNaxalnaksalitlernaksallar

Gadchiroli Bölgesi, 13 Kasım 2021: Polisin Cumartesi günü yaptığı açıklamaya göre, Maharashtra’nın Gadchiroli semtindeki yoğun bir ormanda güvenlik güçleriyle şiddetli bir çatışmada HKP(Maoist)’in en az 26 kadrosu katledildi. Karşılaşmada 4 polis de yaralandı ve tedavi için Nagpur’a götürüldü.

Yaralı polislerin Ravindra Naitam (42) Sarveshwar Atram (34) Maharu Kudmethe (34) ve Tikaram Katange (41) olduğu belirlendi.

Polis Şefi Ankit Goyal, Indian Express’e yaptığı açıklamada, „Şu ana kadar 26 ceset bulduk. Ölen Maoistler Pazar sabahına kadar teşhis edilecek.“

Karşılaşma Gadchiroli bölgesi tarihindeki en uzun karşılaşmalardan biriydi – sabah 6 civarında başladı ve 16:00’da sona erdi.

Polis, Operasyonu Gadchiroli polisine bağlı yaklaşık 100 elit C-60 komandosunun gerçekleştirdiğini iddia ederken, Indian Express’e konuşan kaynaklar, C-60 komandolarının toplam gücü 500’ün üzerinde olan 16 grubu olduğunu söyledi.

Kaynaklar ayrıca, operasyonun polislerin ormanda kamp yapan CPI (Maoist) kadroları hakkında önceden bilgi sahibi olması nedeniyle başlatıldığını da doğruladılar. „Grup ağırlıklı olarak HKP(M)nin Gadchiroli bölüm komitesi üyesi Sukhlal liderliğindeki Korchi Dalam üyelerinden oluşuyordu. Ancak başka bir oluşumun üyeleri de olmalı ve karşılaşma uzun süreliydi, bu da Maoistlerin sert direnişi olduğunu gösteriyor.“ dedi.

26 Maoist kayıpla Cumartesi günkü karşılaşma Gadchiroli bölgesi tarihinin en büyük ikinci karşılaşması oldu.

23 Nisan 2018’de Gadchiroli polisi iki farklı çatışmada 40 Maoisti vurmuştu. Etapalli tehsil’in Boria-Kasnasur bölgesinde 34 kişi öldürülürken, aynı gruptan altı kişi Aheri tehsil’de kaçarken silahlı saldırıya uğradı.

Cumartesi günkü karşılaşmanın ardından, CPI (Maoist) merkez komite üyesi Milind Teltumbde’nin öldürülenler arasında olduğu söylentileri vardı. Goyal, „Şimdilik bu sadece bir söylenti. Tüm cesetler teşhis edildikten sonra Pazar sabahına kadar kesin bir şey söyleyebileceğiz.“

Kaynaklar, „Polis, birkaç gün önce teslim olan Teltumbde’nin eski koruması Rakesh’i, ölenler arasında CPI (Maoist) liderinin olup olmadığını kontrol etmek için götürdü“ dedi.

Teltumbde, Bhima-Koregaon davasıyla ilgili olarak tutuklu bulunan Dalit entelektüel Anand Teltumbde’nin küçük kardeşidir. Aynı zamanda CPI’nin Maharashtra-Madhya Pradesh-Chhattisgarh bölgesinin (Maoist) sorumlusudur.

Kaynak : https://indianexpress.com

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Translate »