Güncel Haber, Tutsaklar

Düzce hapishanesinde baskılar artıyor

Haber Merkezi: Düzce T Tipi Kapalı Hapishanesi’ndeki tutsaklar, arama adı altında koğuşlara yapılan keyfi baskın ve soruşturmalara maruz kaldıklarını belirtti.  

Düzce T Tipi Kapalı Hapishanesi’ndeki tutsaklar, haftalık telefon görüşmesinde yaşadıkları hak ihlallerini ailelerine aktardı. Tutsak Vedat Gültekin, “arama” adı altında koğuşlara baskın yapan gardiyanların hakaretlerine maruz kaldıklarını belirtti. Bu sabah saatlerinde de koğuşlarının aranıp, eşyalarının dağıtıldığını söyleyen Gültekin, “Şeker, tuz ve ne varsa yere attılar. Hakkımızda keyfi soruşturmalar açılıyor. Geçen hafta Kürtçe şarkı söylediğimiz için hakkımızda soruşturma açıldı. Her geçen gün baskılar artıyor“ diye paylaştı.  

Hapishanelerde PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için başlatılan açlık grevi ile birlikte baskıların da arttığına dikkati çeken Gültekin, eylemlerinin sonuç alınıncaya dek devam edeceğini ifade etti.  

Aynı hapishanede tutulan epilepsi hastası Selami Keleş de ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde koğuşlarına baskın yapan gardiyanların tüm eşyaları dağıtıp yere attığını belirterek, „Baskılar artarak devam ediyor“ aktarımında bulundu.  (MA)

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Translate »