Dünya, Güncel Haber, Silahların Eleştirisi

Komünist Parti’den (Maoist) Afganistan’daki Mevcut Savaşla Ilgili Açıklama

Yirmi yıl önce, ABD emperyalizminin başını çektiği emperyalistler, acımasızca  Afganistan’ı işgal ettiler. Bu acımasız saldırıda binlerce savunmasız ve mazlum insan öldü, binlercesi yaralandı ve yerlerinden edildi, gerici güçler ve cihatçılar, kötü milisleriyle birlikte işgalci emperyalistlerin saflarına adım atarak işgalci piyade ordusu gibi davrandılar ve bu suçla, ülkenin savunmasız halkının kanını ellerine bulaştırdılar ve emperyalist işgalcilerin kanlı kırımlarını paylaştılar.

Afganistan’a yönelik saldırı, „Terörle Mücadele“, „Ortaçağ Taliban Esaretinden Kadın Özgürlüğü“ ve „Demokrasi“ gibi aldatıcı sloganlarla gerçekleştirildi.

Gömleklere mutlu bir şekilde uymayan teslim olanlar, ülkenin işgalini „Afganistan’daki mazlumların göz yaşlarında bir umut ışığı“ olarak nitelendirerek dans ettiler ve tepindiler. Ülkenin saldırganlık ve işgaline karşı en başından itibaren, konumumuzu belirledik. Ve bu sloganların sadece saldırganlık, işgal ve ülkenin ve ülke halkının topyekun boyun eğdirilme kılıfı olduğunu ilan ettik. Aynı zamanda ortaçağ köktendincilerinin (yedi ve sekiz cihatçı parti) çoğunluğunun emperyalist işgalcilerin sarsılmaz desteğinden yararlandığını ve kukla rejimin ve işgalcilerin kanatları altında toplandığını, bu köktendincilerin sadece küçük bir azınlığının işgalle ters düştüğüne vurgu yaptık.

Afganistan Komünist Partisi (Maoist), emperyalist işgalcilerin, özellikle de Amerikan işgalcilerinin çıkarları ne zaman talep etse, dünün ve günümüz yetiştiricilerinin tamamını tek bir çatı altında toplamaya ve tüm bu sloganların iyiliğini esirgemeye istekli olduğunu defalarca belirtmişlerdir. ABD’nin Taliban ile yaptığı birçok tur işgal görüşmesi ve aralarında bir „barış anlaşması“ imzalanması bu gerçeği ortaya ortaya attı.

Amerikalılar ve Taliban arasında „barış anlaşmasının imzalanmasından“ sonra, Afganistan Komünist Partisi (Maoist) açıkça „Taliban işgalci ABD emperyalizmine teslim oldu“ dedi, o zamandan beri partimiz Afganistan’daki savaş konusunda istihbarat temelli bir iç gerici savaş olarak pozisyon aldı, bunun kısmi gerici direniş savaşı bile olmadığını, müzakere masasında daha fazla taviz için bir savaş olduğunu ilan etti. Partimiz, tüm ulusal ve demokratik devrimci güçleri mevcut koşullarda savaşın tarafları tarafından aldatılmamaya, bu savaşı bir iç gerici savaş olarak kınamaya ve ülkeyi savunma örtüsü altında saklanan hain figürleri ortaya çıkarmaya ve bu savaşı ciddi bir şekilde halkçı ve devrimci ulusal direniş savaşına dönüştürmeye çalışmaya çağırmaktadır.

Afganistan’ın mazlum insanları!

Her gün binlerce insanın öldürüldüğü, yaralandığı ve sakat kaldığı ve binlercesinin yerinden edildiği Afganistan’da şu anda devam eden savaş, müzakere masasında daha fazla puan almayı amaçlayan iç gerici bir savaştır. Sadece bu savaşın asıl kurbanları Afganistan’ın mazlum insanlarıdır.

Afganistan’ın acı çeken insanları!

Bugün „Halk Direniş Cephesi“ adı altında ayaklanan ve „haysiyeti, onuru ve toprağı savunmak“ adı altında insanları harekete geçirmeye çalışan gerici cihadi güçler, ülkenin yüksek çıkarlarıyla hiçbir ilgisi olmayan güçlerdir. „Haysiyeti, onuru ve vatanı savunmak“ adı altında işgalci sahipleri gibi, sadece çıkarlarını korumak ve rüzgar varlıklarını korumak istiyorlar. Varlıklarını korumak için silah almak zorunda kalırlar. Buna göre, insanları aldatmaya başvururlar ve rüzgar varlıklarını korumak için kurbana göndermek için onları aldatırlar.

Afganistan Komünist Partisi (Maoist), mevcut savaşı emperyalizmin çıkarlarını ve ülkenin ve ülke halkının daha fazla boyun eğdirmesini güvence altına almak için sürmekte olan bir iç gerici savaş olarak kınıyor ve kitleleri teşvik etmeyi ve gerici figürleri ortaya çıkarmayı görev ve misyon olarak görüyor.

Afganistan Komünist Partisi (Maoist), hazırlık şeklini bozmak ve halk ve devrimci ulusal direniş savaşının kurulmasına geçmek için çok çalışıyor.

Bu nedenle, ülkenin ezilen kitlelerinin, gerici güçler tarafındandan daha fazla aldatılmaması ve kurnazlıklarının kurbanı olmaması için tüm devrimci, ulusal ve demokratik Maocu güçleri gerici güçlerin (mevcut savaşın taraflarının) yüzlerini ortaya çıkarmak için bu konuda ciddi bir şey yapmaya çağırıyor.

Yine, ülkedeki mevcut savaşın ülkenin yüksek çıkarları için bir savaş değil, iç gericilerin ve uluslararası liderlerinin çıkarlarını güvence altına almak ve ülkenin büyük bir kısmını ve ülke halkını boyundur altına almak için yürütülen bir iç gerici savaş olduğunu tekrar tekrar tekrarlıyoruz.

Afganistan’da mevcut iç gerici savaşı popüler ve devrimci ulusal direniş savaşına (halk savaşının mevcut somut biçimi) dönüştürmek için mevcut mücadeleye duyulan acil ihtiyacı anlamak ve daha ciddi bir şekilde denemek tüm Maoist güçlerin görev ve misyonudur.

Afganistan Komünist Partisi (Maoist)

(4 Ağustos 2021)

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Translate »