Mozambik, 20 Ağustos 2021’den bu yana ülkenin gördüğü en büyük mali skandal olan „Gizli Borçlar“ olarak bilinen davayı düzenliyor.

Her şey, Eski Cumhurbaşkanı Armando Guebuza’nın (2004-2014) hükümeti sırasında, 2000 milyon dolar tutarındaki bir borcun sözleşmeye varıldığı dönemde, Parlamento veya Mozambik’in mali işlerinden sorumlu taraflar tarafından bilinmeyen bir süreçte olacaktı.

Dava Nisan 2016’da The Wall Street Journal gibi yabancı haber portalları aracılığıyla tanındı. Soruşturmalara göre, olaya karışanlar eski maliye bakanından Armando Guebuza’nın oğluna ve hatta gizli servis üyelerine kadar uzanıyor.

Tüm bu senaryo, Mozambik’in Uluslararası Para Fonu gibi işbirliği ortaklarından aldığı Devlet bütçesine desteğin askıya alınmasıyla sona erdi.

DW portalına göre, Mayıs 2021’de yayınlanan bir çalışma, gizli borçların demokratik faaliyetleri azalttığını ve Mozambik’te otoriterlik yarattığını gösteriyor. En çok etkilenen sektör eğitim sektörü oldu.


Kamu Bütünlüğü Merkezi(CIP) tarafından yapılan bir araştırmada ortaya konduğı gibi, 2016-2019 yılları arasında yaklaşık iki milyon Mozambikli gizli borçlar nedeniyle mutlak yoksulluk içinde.).

Çalışma, sadece 674,2 milyon dolar olarak tahmin edilen doğrudan borç maliyetleriyle, ikincil bakım için 56.000 derslik ve 898 sağlık merkezi inşa edilmiş olabileceğini gösteriyor.

„Mozambik için Gizli Borçların Maliyetleri ve Sonuçları“ başlıklı başka bir soruşturmaya göre,her Mozambikli 2016 ve 2019 yılları arasında 159 dolar (yaklaşık 10.000 Mozambik metikali) ödedi.

Gizli borçlar: Sürecin başlangıcı

Borçlar 2013-2014 yılları arasında Mozambik devlet şirketleri Proindicus, Ematum ve MAM tarafından yatırım bankaları Credit Suisse ve VTB’nin İngiliz iştirakleri ile sözleşmeye varıldı. Krediler, Parlamento veya İdare Mahkemesi’nin bilgisi olmadan Armando Guebuza liderliğindeki hükümet tarafından desteklendi.

Davayı daha iyi algılamak için, 2015 yılında Mozambik Hükümeti ve ortakları, gerçekte ne olduğunu bulmak için Kroll şirketi tarafından yapılan bir denetim gerçekleştirdi. 64 sayfalık rapor, EMATUM (Empresa Mozambikña de Atún), Proindicus ve Mozambik Varlıkları Yönetimi (MAM) şirketlerinin maruz kaldığı borçların limitlerine ilişkin soruşturmanın ardından ayrıntılı açıklamalar sunmaktadır.

Belge, teslim edilen mal ve hizmetlerin fiyatlarında tutarsızlıklar olduğunu gösterdi ve iyileşmek için bu boşlukları doldurmak için önemli çabalara rağmen, 2 milyar dolara rağmen tam olarak nasıl harcandığı konusunda boşlukların devam ettiği belirtildi.

Raporagöre Kroll, Mozambikli şirketlerle yapılan üç tedarik sözleşmesi kapsamında anlaşmalı şirket tarafından sağlanan mal ve hizmetlerin herhangi bir güvenilir değerlemesini gerçekleştiremedi.

Mozambiklilerin yargılanması ve tepkisi

19 sanık var İddianameden, söz konusu suçların suç işlemek, seyyar satıcılığı etkilemek, pasif yolsuzluk, kara para aklama, zimmet, görevi kötüye kullanma veya görevi kötüye kullanma ve belgelerin tahrif edilmesi suçlarından olduğu biliniyor.

Ancak, şu anda devam eden davaya ek olarak, Mozambik adalet sistemi, çok sayıda kişinin sözleşmelere katıldığından şüphelenilen özerk bir süreç başlattı. Anlaşmada eski Maliye Bakanı Manuel Chang, Mozambik Bankası’nın eski yöneticileri ve kredileri mümkün kılan bankacılık kurumu Credit Suisse’in eski yöneticileri yer alıyor.

Manuel Chang, ABD’nin talebi üzerine iki buçuk yıldan fazla bir süredir Güney Afrika’da gözaltında. Dava üzerine ABD ve İngiltere’de de iki yargı süreci açıldı. Ancak Chang Mozambik’e iade edilmeye çalışılıyor.

Gizli borçlar davasının duruşması saat 9.m’dan biraz sonra başladı. Neredeyse bir saat geçiyor ve hakim, savcı ve avukatlar ön noktaları sunuyor. Öne çıkan noktalar, duruşma öncesi gözaltıların zamanlamasının yanı sıra özgürlük içinde yanıt vermek üzere gizli servis üyelerinin serbest bırakılması.

Mozambik’in eski cumhurbaşkanının en büyük oğluna gelince, rüşvet parası aldığını ve avukatının tutukluluğu yasadışı olduğunu iddia edip etmediğini reddediyor. ‚Observador‘ portalının anlattığı gibi, Armando Guebuza’nın oğlu 33 milyon dolar alacaktı, babasını etkilemek için 2200 milyon dolarlık gizli borçları sözleşmeye bahane olarak kıyı koruma projesini onaylamasını sağlamak için.

Davanın ilk günlerinde ortaya çıkan ifşalardan biri, sanıklardan Filipe Nyusi’ye (Mozambik Cumhurbaşkanı) göre, Milli Savunma Bakanı olduğu dönemde kredilere konu deniz güvenliği projesini onaylayan mevcut Cumhurbaşkanı ile ilgilidir.

Davanın başlamasından bu yana, bilinecek sonuca duyulan güvensizlik arasında, aynı zamanda Mozambik’teki adalet sisteminin bağımsızlığının olmaması nedeniyle çok fazla tartışma yaratıldı. En önemli kurumlardan biri, davanın başlaması için muzaffer bir eylem çağrısında bulundu

Gizli Borçlar Davasının Yargısı: – Yolsuzlukla Mücadelede Kamu Bütünlüğü Merkezi için bir zafer.
————–

Gizli borçların yargılanmasında söylenenleri dinleyen toplum, liderlerin çocuklarının kralların çocuklarıymış gibi sahip oldukları koruma nedeniyle sahip oldukları hakları sorgulamalıdır. Bu vergi ödeyen hepimizi incitir.