Dünya, Güncel Haber, Mücadele, Toplum&Yaşam

Peru: Madencilik ve hidrokarbon faaliyetlerinden etkilenen köylü toplulukları ulusal kongresi

„Topluluklar ve halklar madenciliğe, hidrokarbonlara ve ekstraktivizme karşı direniyor, tartışıyor ve öneriyor“ sloganı altında, bu agresif endüstriden etkilenen köylü toplulukların Ulusal Kongresi gerçekleşti.

24-26 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen günlerde, Kongre’yi toplayan liderler tartıştılar.
ve halkların kozmvision’ını, toplumların taleplerini bütünleştiren ve kadın haklarını güvence altına alan yasalar için öneriler formüle etti.

Tartışmalar, bolivya, Ekvador ve Kolombiya’dan kardeşlerin eşlik ettiği ve kendi ülkelerinin deneyimlerinden katkıda bulunmak için 9 tematik eksen etrafında döndü.

Özellikle Kichwa-Otavalo uyruğunun tarihi yerli lideri ve özellikle Ekvador’da kadın haklarının savunuluğunda bölgesel bir referans olan Rahibe Blanquita Chancosa’nın katılımı dikkat çekiyordu.

Toplumlar tarafından öncelikleştirilen öneriler

– Aşağıdan yukarıya doğru değişim için.
– Madenciliği düzenlemek ve yaptırım uygulamak, halk ile birlikte inşa edilecek ve toplumlarımızın karar verme hakkına saygı göstermek için yeni bir yasa formüle etmek ve uygulamak.
– Plurinasyona dayalı, pariteye dayalı, egemen, ekolojik ve çeşitli yeni bir kurucu meclise kararlıyız.
– Ülkemizde oyunun yeni kurallarının feminist halk gücüyle tabandan oluşturulduğu kadınların, doğayla uyumlu halklarımızın iyi yaşamını sağlamak için, bu değişimlere öncülük eden çeşitli kadınlar ve halklar olacaktır.
– Allin Kawsay’ı garanti altına almamızı sağlayan talepkar haklar,
„İyi Yaşam“ anlamına gelen And bilgeliğinin bir Quechua kelimesi, Doğa Ana ile uyum içinde, başkalarıyla ve kendisiyle birlikte yaşam. And ve Amazon halklarının bu bilgeliğine göre, her şeyin bir hayatı vardır ve tüm canlılar arasında bir bağımlılık vardır. Bakımın, yaşamı tüm boyutlarıyla beslemenin bir bilgeliğidir.
– Hidrokarbonların ve madenciliğin etkisine direnen toplulukların kongresinden, iyi yaşamanın bilgeliğinin kişisel, sosyal ve yapısal alanlarda şiddetin artmasına bir tepki olarak yeniden değerlendirilmesine, çevrenin hızla yok edilmesine, küreselleşmenin zorluklarına ve halklar ile kültürler arasındaki zorlu bir arada yaşamaya kadar.
halklar ve kültürler.

Mücadeledeki kadınlar

Lourdes Contreras, son günlerde düzenlenen sürecin kadın kolektifleri için ne anlama geldiği hakkında yorum yapıyor:

„Bedeni, toprağı, toprakları ve yaşamı savunan çeşitli yerli, yerli, köylü, kırsal, genç lezbiyen kadınlar için, bir halk olarak örgütlenmek bir yaşam biçimidir, toprak ve yaşam biçimidir, madencilik ve hidrokarbonlardan etkilenen köylü halkları ve toplulukları olarak örgütlenmek, bölgelerimizde köklü değişiklikleri teşvik etmek için popüler güç üretmektir, geliştireceğimiz yaşam unun örmesi ve bunun üzerinden somutlaştıracağımız kongre.

Madencilik, Hidrokarbonlar ve Ekstraktivizmden Etkilenen Bu Ulusal Köylü Toplulukları Kongresi ile öreceğimiz ve somutlaştıracağımız yaşam örüldürtmek bizi kadınlar, halklarımız ve doğa için iyi bir yaşama götürecektir.

Öte yandan, kadınlar olarak örgütlerimiz içinde tamamlayıcılık ve pariteyi elde etmek için daha kat ettiğimiz uzun bir yol olduğunun, kadın liderliğinin kardeşlerimizinkine kıyasla hala dezavantajlı olduğunun ve kadına yönelik şiddet ve şiddetin hala bir sorun olduğunun ve birincil bölge olarak kadın bedenlerine yönelik şiddetin hala tanınmadığının da farkındayız. kadınların kendileri tarafından bile.

Ama elbette, Dünya Kadınlar Yürüyüşü Makro Kuzey Bölgesi’ndeki kız kardeşlerimizin dediği gibi, atalarımızın hikayelerini ve bilgeliklerini devam ettirerek zincirleri kırmaya devam edeceğiz ve bunun gerçekleşmesi için, kadın olarak diyalog kurmak, yansıtmak, kendimizi sorgulamak ve farklı bölgelerimizden popüler feminist toplum gücü inşa etmek için özerk alanlara sahip olmak temeldir“.

Kaynak: pressenza.com

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Translate »